Kontakta Tomtebogårds skola F–3

Tomtebogårds skola F–3
Telefon: 090-16 58 31
E-post:

Besöksadress: Älvans väg 266

Kontakta Umeå kommun

Telefon: 090-16 10 00

Besöksadress: Skolgatan 31A, 901 84 Umeå
Öppettider: Måndag-fredag kl. 8.00-17.00

Kontakt

Öppningsavdelning
Öppningsavdelningen Humlan tar emot samtal från samtliga telefoner kl. 06.30–07.30 och kl. 16.45–18.00 på nummer 090-16 58 36.

Skolavdelningarna
Kan nås kl. 07.00–08.15. Sjukanmälan görs via i Unikum-appen eller i Tempus och skola24. Endast akuta ärenden tas emot kl. 08.15–13.00

Rektor

Malin Backsell
090-16 57 65
070-334 53 57
malin.backsell@umea.se

Administration

Anna Stålnacke
090-16 58 31
070-366 01 62
anna.stalnacke.2@umea.se

Placering/uppsägning av plats/inkomstuppgifterlänk till annan webbplats

Kontakta placeringsassistentlänk till annan webbplats

Skolskjuts

Kontakta skolskjutshandläggarelänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

T.f. för- och grundskolechef för område öst

Jan-Olof Niska
090-16 12 16
073-061 07 76
jan.niska@umea.se

Fritidsavdelningar

Vittran (förskoleklass Alverna, 1A, 2A), 090-16 58 37, 070-272 77 56
Nornan (1B, 2B, 3B) 090-16 58 29, 070-611 06 55
Vätten (förskoleklass Cykloperna, 2C, 3C) 090-16 58 28, 070-611 06 26
Älvan (förskoleklass Drakarna, 2D, 3D) 090-16 58 38, 070-272 77 25

Lärarrum

Personalrum fritids 090-16 57 63
Personalrum Rönnen 090-16 58 34
Personalrum Björken 090-16 58 33

Speciallärare

Linda Nilsson
070-254 38 97
linda.nilsson@umea.se

IT-pedagog för skolområdet

Rickard Erlingsson
070-255 11 32
rickard.erlingsson@umea.se

Skolsköterska, elevhälsan

Karin Löfvenberg
090-16 5832
070-611 10 99
karin.lofvenberg@umea.se

Skolläkare, elevhälsan

Kontaktas genom skolsköterskan

Skolkurator, elevhälsan

Johanna Bäckström
070-285 30 65
johanna.backstrom@umea.se

Skolpsykolog, elevhälsan

Lovisa Hognert Algesten
090-16 56 33
070-270 14 49
lovisa.hognert@umea.se

Skolrestaurang

090-16 57 63
kok.tomtebogard@umea.se

Vaktmästare

Birger Larsson
070-258 86 86
birger.larsson@umea.se


Skriv ut
Senast uppdaterad: 18 januari 2021
Publicerad: 16 juni 2017
Sidan publicerad av: Anna Stålnacke