Kontakta Sofiehemsskolan F–5

Sofiehemsskolan F–5
Telefon: 090-16 28 13
E-post:

Besöksadress: Sofiehemsvägen 41–43

Kontakta Umeå kommun

Telefon: 090-16 10 00

Besöksadress: Skolgatan 31A, 901 84 Umeå
Öppettider: Måndag-fredag kl. 8.00-17.00

Kontakt

Bild

Rektor 

Bengt Olander
090-16 28 14
070-510 28 14
bengt.olander@umea.se

Skolskjuts

Kontakta skolskjutshandläggarelänk till annan webbplats

För- och grundskolechef för skolområde Öst

Jan Niska
073-061 07 76
jan.niska@umea.se

Personalrum/lärarrum

090-16 28 13 Personalrum årskurs 2- årskurs 5
090-16 28 19 Personalrum förskoleklass- årskurs 1

Fritids/fritidsklubb

070-630 02 06 Trollskogen förskoleklass
070-365 87 82 Trollskogen årskurs 1
070-533 03 88 Årskurs 2
070-615 65 65 Årskurs 3
070-279 48 38 Årskurs 4-5/klubben

Specialpedagog

Helén Rönnholm
090-16 28 13
helen.ronnholm@umea.se

IT-pedagog för skolområdet

Rickard Erlingsson
rickard.erlingsson@umea.se

Studie- och yrkesvägledare

Kontakta studie- och yrkesvägledarelänk till annan webbplats

Skolsköterska, elevhälsan

Eva Carrick
070-677 04 42
eva.carrick@umea.se
Finns på skolan onsdagar. Övriga dagar på Ålidhemsskolan.

Skolläkare, elevhälsan

kontaktas genom skolsköterskan.

Skolkurator, elevhälsan

Mona Holm
090-16 53 82
mona.holm@umea.se
eventuella tider kurator finns på skolan.

Skolpsykolog, elevhälsan

Ewa Hellgren
090-16 47 16
ewa.hellgren@umea.se

Skolrestaurang

090-16 28 12

Skriv ut
Senast uppdaterad: 27 november 2020
Publicerad: 16 juni 2017
Sidan publicerad av: Sanna Brandt