Kontakta Sjöfruskolan F–9

Sjöfruskolan F–9
Telefon: 090-16 58 00
E-post:

Besöksadress: Stråkvägen 6

Kontakta Umeå kommun

Telefon: 090-16 10 00

Besöksadress: Skolgatan 31A, 901 84 Umeå
Öppettider: Måndag-fredag kl. 8.00-17.00

Kontakt

Verksamhet och personal för förskoleklass, åk 1–6, fritidshem och fritidsklubb finns på Stråkvägen 6 på Tomtebo. Verksamhet och personal inom åk 7-9 finns på Humaniststråket 5 på Ålidhem.

Rektor årskurs F-6

Jan Grönlund
090-16 58 05
jan.gronlund@umea.se

Biträdande rektor årskurs F–6

Helena Löfgren
090-16 58 01
helena.lofgren@umea.se

Rektor årskurs 7-9

Eva Eklund
090-16 58 02
eva.eklund@umea.se

Administration

Teresia Wallström
090-16 58 00
teresia.wallstrom@umea.se

Skolskjuts

Kontakta skolskjutshandläggarelänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

T.f. för- och grundskolechef för område öst

Jan-Olof Niska
090-16 12 16
073-06 10 776
jan.niska@umea.se

IT-pedagog för skolområdet

Rickard Erlingsson
070-255 11 32
rickard.erlingsson@umea.se

Specialpedagog

Årskurs F-3
Lena-Mari Strinnholm
090-16 58 16
lena-mari.strinnholm@umea.se

Årskurs 4-6
Lina Andersson
090-16 58 16
lina.andersson@umea.se

Årskurs 7-9
Kristina Holm
0730-69 67 14
kristina.holm@umea.se

Skolsköterska årskurs F-6, elevhälsan

Maud Sundström
090-16 58 15
maud.sundstrom@umea.se

Skolsköterska årskurs 7-9, elevhälsan

Angelina Johansson
090-16 58 82
angelina.johansson@umea.se

Skolkurator årskurs F-9, elevhälsan

Malin Törnell
090-16 58 18
malin.tornell@umea.se

Skolpsykolog årskurs F-9, elevhälsan

Lovisa Hognert Algesten
090-16 56 33
lovisa.hognert@umea.se

Skolbibliotek

Jon-Isac Svanefjord
090-16 58 06
jonisac.svanefjord@umea.se

Skolrestaurang

Ansvarig årskurs f-6
Karolina Johansson
090-16 58 17
kok.sjofruskolan@umea.se

Ansvarig årskurs 7-9
Andreas Brännlund
090-16 47 49
andreas.brannlund@umea.se

Vaktmästeri

Skolvaktmästare årskurs F-6
Erik Johansson
070-950 83 13

Skolvaktmästare årskurs 7-9
André Lundström-Vestling
070-215 37 59

Enheter och årskurser på Sjöfruskolan

Förskoleklass Aqua arbetsrum, 090-16 58 20
Fritids Aqua, 090-16 58 11, 070-633 04 03

Årskurs 1 Terra arbetsrum, 090-16 58 21
Fritids Terra, 070-633 01 89

Årskurs 2 Luxus arbetsrum, 090-16 58 13
Fritids Luxus, 070-633 03 47

Årskurs 3 Ventus arbetsrum, 090-16 58 14
Fritids Ventus, 090-16 58 12, 070-622 04 44

Årskurs 4 Stratus arbetsrum, 090-16 58 07

Årskurs 5 Cirrus arbetsrum, 090-16 58 08

Årskurs 6 Cumulus arbetsrum, 090-16 58 07

Fritidsklubben 090-16 58 49

Enheter och årskurser på Norra Ålidhemsskolan

Stella arbetslag
Undervisar i klass 7A, 7C, 8A, 9A
090-16 58 64

Nova arbetslag
Undervisar i klass 7B, 8B, 8C, 9B, 9C
090-16 58 68

Skriv ut
Senast uppdaterad: 19 februari 2021
Publicerad: 12 februari 2019
Sidan publicerad av: Teresia Wallström