Kontakta Sjöfruskolan F–9

Sjöfruskolan F–9
Telefon: 090-16 58 00
E-post:

Besöksadress: Stråkvägen 6

Kontakta Umeå kommun

Telefon: 090-16 10 00

Besöksadress: Skolgatan 31A, 901 84 Umeå
Öppettider: Måndag-fredag kl. 8.00-17.00

Kontakt

Verksamhet och personal inom förskoleklass finns på Stråkvägen 10 på Tomtebo.
Åk 1–6, fritidshem och fritidsklubb på Stråkvägen 6 på Tomtebo.
Verksamhet och personal inom åk 7-9 finns på Humaniststråket 5 på Ålidhem.

Rektor årskurs F-6

Helena Löfgren
090-16 58 01
helena.lofgren@umea.se

Biträdande rektor årskurs F–6

Patrik Eriksson
090-16 58 05
patrik.eriksson@umea.se

Rektor årskurs 7-9

Eva Eklund
090-16 58 02
eva.eklund@umea.se

Tf. rektor årskurs 7-9

Micael Bergström
090-16 31 67
micael.bergstrom@umea.se

Administration

Teresia Wallström
090-16 58 00
teresia.wallstrom@umea.se

Skolskjuts

Kontakta skolskjutshandläggare Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Områdeschef F-6

Magnus Josefsson
090-16 29 10
magnus.josefsson@umea.se

Områdeschef 7-9

Karin Thysell
070-624 41 05
karin.thysell@umea.se

IT-pedagog F-6

Rickard Erlingsson
070-255 11 32
rickard.erlingsson@umea.se

IT-pedagog 7-9

Helene Ericsson
070-611 61 65
helene.ericsson@umea.se

Studie- och yrkesvägledare

Kontakta studie- och yrkesvägledare Länk till annan webbplats.

Speciallärare

Årskurs F-6
Lennart Odlander
070-680 97 22
lennart.odlander@umea.se

Årskurs F-6
Mari Lundmark
073-031 19 24
marie.lundmark@umea.se

Specialpedagog

Årskurs F-6
Lollo Sandström
070-238 02 34
lollo.sandstrom@umea.se

Årskurs 7-9
Kristina Holm
0730-69 67 14
kristina.holm@umea.se

Skolsköterska, elevhälsan

Årskurs F-6
Maria Lundberg
070-397 03 95
maria.lundberg.3@umea.se

Årskurs 7-9
Veronica Barkar
090-16 35 70
veronica.barkar@umea.se

Skolkurator, elevhälsan

Årskurs F-6
Maja Liström
090-16 58 18
070-395 27 31
maja.listrom@umea.se

Årskurs 7-9

Rebecka Enström
090-16 47 95
070-633 02 23
rebecka.enstrom@umea.se

Skolpsykolog årskurs F-9, elevhälsan

Birgitta Lindén
birgitta.linden@umea.se

Skolbibliotek

Jon-Isac Svanefjord
090-16 58 06
jonisac.svanefjord@umea.se

Skolrestaurang

Ansvarig årskurs f-6
090-16 58 17
kok.sjofruskolan@umea.se

Ansvarig årskurs 7-9
Jonathan Nyberg
090-16 47 49
jonathan.nyberg@umea.se

Vaktmästeri

Skolvaktmästare årskurs F-6
Erik Johansson
070-950 83 13

Enheter och årskurser på Sjöfruskolan

Förskoleklass
Galaxen 090-16 60 96, 070-699 17 36
Fritids Tellus 090-16 60 96, 070-699 17 36

Årskurs 1 Luxus arbetsrum, 090-16 58 13
Fritids Luxus, 070-633 01 89

Årskurs 2 Terra arbetsrum, 090-16 58 21
Fritids Terra 070-633 03 47

Årskurs 3 Aqua arbetsrum, 090-16 58 20
Fritids Aqua, 090- 16 58 11, 070-633 04 03

Årskurs 4 Stratus arbetsrum, 090-16 58 07

Årskurs 5 Cirrus arbetsrum, 090-16 58 08

Årskurs 6 Cumulus arbetsrum, 090-16 58 07

Fritidsklubben 090-16 58 49

Enheter och årskurser på Norra Ålidhemsskolan

Stella arbetslag
Undervisar i klass 7A, 7C, 8A, 8D, 9A, 9D
090-16 58 64

Nova arbetslag
Undervisar i klass 7B, 7D, 8B, 8C, 9B, 9C
090-16 58 68

IT-stöd åk 7-9
Trevor Searle
070-611 16 63
trevor.searle@umea.se

Skriv ut
Senast uppdaterad: 14 maj 2024
Sidan publicerad av: Teresia Wallström