Kontakta Sävar skola F–9

Sävar skola F–9
Telefon: 090-16 40 66
E-post:

Besöksadress: Drottningvägen 7

Kontakta Umeå kommun

Telefon: 090-16 10 00

Besöksadress: Skolgatan 31A, 901 84 Umeå
Öppettider: Måndag-fredag kl. 8.00-17.00

Kontakt administration och service

Funktion

Namn

Telefon

mejl

Biträdande rektor (åk F-3)

Malin Tornberg Pantzare

090-16 40 07,

070-699 22 68

malin.tornberg.pantzare@umea.se

Rektor (åk 4–6)

Henrik Bolin

090-16 40 51,

070-508 39 68

henrik.bolin@umea.se

Biträdande rektor (åk 7-9)

Anna-Karin Sjölander

090-16 40 30
072-536 12 52

annakarin.sjolander@umea.se

Skolområdeschef

Erik Nordahl

070-256 23 53

erik.nordahl@umea.se

Skoladministratör

Malin Forss

070-6220208

090-164017

malin.forss@umea.se

Skoladministratör

Catrin Marklund

090-16 40 17

catrin.marklund@umea.se

Skoladministratör

Erica Hörnelid

090-16 40 73

erica.hornelid@umea.se

Skolskjutsar

Heléne Isaksson

090-16 40 16,

070-212 59 82

helene.isaksson@umea.se

Skolvärd 7-9

Jan Wiklund

090-16 40 77,

070-539 40 49

jan.wiklund@umea.se

SYV

Nina Wendel

090-16 40 75,

090-16 44 41

nina.wendel@umea.se

IT-tekniker

Greger Karlsson

090-16 40 55,

070-584 55 74

greger.karlsson@umea.se

Vaktmästare

Olov Hjärpe

090-16 40 70,

070-220 71 70

olov.hjarpe@umea.se

Städservice


070-590 17 06


Kök, måltidsservice


090-16 40 71


Kontaktuppgifter elevhälsan




Telefonnummer Söderhuset




Specialpedagog 7-9

Jan Erik Björk

Eva Johansson

090-16 40 63

jan.bjork@umea.se

eva.x.johansson@umea.se

Språk


090-16 40 63


Praktisk Estet (Bl, Slöjd, Mu)


090-16 40 64


Ma/No


090-16 40 32


SO-kontoret


090-16 40 76


Hemkunskapsrummet


090-16 40 69


Idrotten


090-16 40 62


Biblioteket


090-16 40 60

savar.bibliotek@umea.se

Telefonnummer Mitthuset




Personalrum F–3


090-16 40 65


Arbetsrum specialpedagog F-3


090-16 40 58


Arbetsrum Storspoven


090-16 40 68


Arbetsrum Bävern


090-16 40 59


Fritids Bävern


090-16 40 78

bavern.fritidshem@umea.se

Fritids Storspoven


090-16 40 79

070-595 19 19

storspoven.fritidshem@umea.se

Telefonnummer Norrhuset




Personalrum F–3


090-16 40 31


Personalrum 4–6


090-16 40 66


Paviljongen


090-16 40 56


Fritids Svalan


090-16 40 47,

073-025 22 27

svalan.fritidshem@umea.se

Fritids Grodan


090-16 40 46

grodan.fritidshem@umea.se

Fritids Torpet


070-646 40 91

torpet.fritidshem@umea.se


Skriv ut
Senast uppdaterad: 18 februari 2019
Publicerad: 16 juni 2017
Sidan publicerad av: Henrik Bolin