Kontakta Östtegs skola F–6

Östtegs skola F–6
Telefon: 090-16 30 02
E-post:

Besöksadress: Norra Obbolavägen 51

Kontakta Umeå kommun

Telefon: 090-16 10 00

Besöksadress: Skolgatan 31A, 901 84 Umeå
Öppettider: Måndag-fredag kl. 8.00-17.00

Kontakt

Rektor

Christer Nordmark
090-16 51 51
070-699 25 65
christer.nordmark@umea.se

Administration

Mona-Lisa Peth Olofsson
090-16 30 02
070-645 30 02
mona-lisa.peth@umea.se

Skolskjuts

Kontakta skolskjutshandläggare Länk till annan webbplats.

Områdeschef F-6 Sydväst

Erik Nordahl
090-16 52 84
erik.nordahl@umea.se

Lärarrum

Lärarrum förskoleklass och årskurs 2, 090-16 51 45
Lärarrum årskurs 1, 3, 4, 5och 6, 090-16 51 43
Lärare finns i Unikum

Fritids/fritidsklubb

Fritids Snöflingan (förskoleklass), 070-922 51 12
Fritids Vintergatan (årskurs 2), 070-309 49 32
Fritids Gläntan (årskurs 3), 070-307 06 39
Fritids Ängen (årskurs 1) 070-950 78 90
Klubben (årskurs 4-6) 070-688 47 89

Speciallärare

Ann Brynteson
ann.brynteson@umea.se
Roger Lyxell
roger.lyxell@umea.se
Jenny Rönnlund
jenny.ronnlund@umea.se

IT-pedagog

Dan Karlsson
073-064 09 81
dan.carlsson@umea.se

Skolsköterska, elevhälsan

Ulrika Arvidsson
073-060 64 43
ulrika.arvidsson@umea.se

Skolläkare, elevhälsan

Kontaktas genom skolsköterskan

Skolkurator, elevhälsan

Anna Lundberg
073-084 01 14
anna.lundberg.4@umea.se
Finns på skolan måndag, torsdag och fredag jämn vecka kl. 08.00-16:30

Skolpsykolog, elevhälsan

Maria Löfgren
kontaktas via rektorn

Skolrestaurang

090-16 51 47

Vaktmästeri


Skriv ut
Senast uppdaterad: 21 september 2021
Publicerad: 16 juni 2017
Sidan publicerad av: Mona-Lisa Olofsson