Kontakta Östra Ersbodaskolan F–3

Östra Ersbodaskolan F–3
Telefon: 090-16 44 62
E-post:

Besöksadress: Ostvägen 6

Kontakta Umeå kommun

Telefon: 090-16 10 00

Besöksadress: Skolgatan 31A, 901 84 Umeå
Öppettider: Måndag-fredag kl. 8.00-17.00

Kontakt

Rektor

Veronica Söderlund
090-16 44 44
070-324 94 70
veronica.soderlund@umea.se

Biträdande rektor

Anna Naréus Vahlberg
090-16 56 73
070-950 02 43
anna.nareus.vahlberg@umea.se

Rektor grundsärskolan med inriktning Träningsskola

Lisa Ekman
073-023 93 95
lisa.ekman@umea.se

För- och grundskolechef för område Nord

Katarina Stillesjö Vilhelmsson
090-16 28 28
070-375 10 82
katarina.vilhelmsson@umea.se

Administration

Anna Bring
090 - 16 44 01
070-996 23 93
anna.bring@umea.se

Mona Larsson
090-161783
070-8850263
mona.larsson@umea.se

Administration Träningsskolan

Samma som ovan.

Skolskjutshandläggarelänk till annan webbplats

Kontakta skolskjutshandläggarelänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Arbetslag

Förskoleklass, åk 1 samt fritids 090-16 44 53
Årskurs 2-3 samt fritids 090 -16 44 73

Träningsskolan Östra ersboda

Årskurs 1: 070-550 36 83
Årskurs 1-2: 070-218 30 36
Årskurs 1-3a: 070-655 11 83
Årskurs 1-3b: 070-550 42 35
Årskurs 2-4: 070-550 36 28
Fritidshem Polstjärnan: 070-722 40 67
Fritidshem Mångubben: 070-688 01 54

Kurator, Elevhälsan

Maria Sandberg
070 -757 83 77
maria.sandberg@umea.se

Skolsköterskan, Elevhälsan

Anneli Matti
090 -16 44 59
anneli.matti@umea.se

Skolpsykolog, Elevhälsan

Per Berglund, kontaktas via rektor.

Skolrestaurang

090-16 44 77

Text

Skriv ut
Senast uppdaterad: 8 mars 2021
Publicerad: 16 juni 2017
Sidan publicerad av: Mona Larsson