Kontakta Östra Ersbodaskolan F–3

Östra Ersbodaskolan F–3
Telefon: 090-16 44 62
E-post:

Besöksadress: Ostvägen 6

Kontakta Umeå kommun

Telefon: 090-16 10 00

Besöksadress: Skolgatan 31A, 901 84 Umeå
Öppettider: Måndag-fredag kl. 8.00-17.00

Kontakt


Rektor förskoleklass och årskurs 1-3

Veronica Söderlund Pettersson
090-16 44 30
070-324 94 70
veronica.soderlund@umea.se

Biträdande rektor

Anna Naréus Vahlberg
090-16 56 73
070-950 02 43
anna.nareus.vahlberg@umea.se

Tillförordnad rektor

Taylan Özgur Kaya
070-622 01 63
taylan.kaya@umea.se

Tillförordnad Rektor grundsärskolan med inriktning Träningsskola

Anna Lena Lindberg Tellström
0730-239 395
anna-lena.tellstrom@umea.se

Områdeschef för område Nordöst

Grundskola F-6
Magnus Josefsson
070-622 21 15
magnus.josefsson@umea.se

Administration Förskoleklass - årskurs 3

Mona Larsson
090-161783
070-885 02 63
mona.larsson@umea.se

Administration Träningsskolan

Anna Bring
090 -16 44 01
070-996 23 93
anna.bring@umea.se

Skolskjutshandläggare Länk till annan webbplats.

Kontakta skolskjutshandläggare Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Arbetslag

Förskoleklass, åk 1 samt fritids 090-16 44 53
Årskurs 2-3 samt fritids 090-16 44 73
Förskoleklass A :070-644 03 84
Förskoleklass B : 070-644 03 94
Årskurs 1A : 070-385 01 30
Årskurs1B:070-644 03 40
Årskurs 2 : 070-644 03 97
Årskurs 3A : 070-644 03 04
Årskurs 3B :070-644 03 98

Träningsskolan Östra ersboda

Årskurs 1: 070-550 36 83
Årskurs 1-2: 070-218 30 36
Årskurs 1-3a: 070-655 11 83
Årskurs 1-3b: 070-550 42 35
Årskurs 2-4: 070-550 36 28
Fritidshem Polstjärnan: 070-722 40 67
Fritidshem Mångubben: 070-688 01 54

Kurator, Elevhälsan

Sandra söderlund sundling
070-557 72 38

Skolsköterskan, Elevhälsan

Johanna Karls
090-16 44 59
johanna.karls@umea.se

Skolpsykolog, Elevhälsan

Johan Långström, kontaktas via rektor.

Skolrestaurang

090-16 44 77

Text

Skriv ut
Senast uppdaterad: 30 november 2021
Publicerad: 16 juni 2017
Sidan publicerad av: Mona Larsson