Kontakta Obbola skola F–9

Obbola skola F–9
Telefon: 090-16 35 24
E-post:

Besöksadress: Södra Obbolavägen 11

Kontakta Umeå kommun

Telefon: 090-16 10 00

Besöksadress: Skolgatan 31A, 901 84 Umeå
Öppettider: Måndag-fredag kl. 8.00-17.00

Kontakt

Rektor

Malin Hernqvist
090-16 31 91
070-980 81 77
malin.hernqvist@umea.se

Biträdande rektor årskurs 4-9

Andreas Stoltz
090-16 35 23
070-661 47 11
andreas.stoltz@umea.se

Administration

Linda Sten
090-16 35 24
linda.sten@umea.se

Skolskjuts

Kontakta skolskjutshandläggarelänk till annan webbplats

T.f. för- och grundskolechef för område öst

Jan-Olof Niska
090-16 12 16
073-06 10 776
jan.niska@umea.se

Lärarrum

Lärarrum förskoleklass, 070-996 18 49
Lärarrum årskurs 1-2, 090-16 31 97 
Lärarrum årskurs 3-6, 090-16 31 72
Lärarrum årskurs 7-9, 090-16 31 96

Fritids/fritidsklubb

Fritids Bojen (förskoleklass), 070-635 35 49
Fritids Lanternan (årskurs 1-2), 070-960 37 55
Fritids Masten (årskurs 3-5), 073-073 45 65

Specialpedagog

Karin Hjerpensköld
090-16 31 83
karin.hjerpenskold@umea.se

IT-pedagog för skolområdet

Rickard Erlingsson
070-255 11 32
rickard.erlingsson@umea.se

Studie- och yrkesvägledare

Kontakta studie- och yrkesvägledarelänk till annan webbplats

Skolsköterska, elevhälsan

Anna Lundberg
090-16 31 92
070-330 22 75
anna.lundberg.2@umea.se
Finns på skolan måndag, tisdag, torsdag och varannan fredag (jämn vecka) kl. 08:00-16:00

Skolläkare, elevhälsan

Kontaktas genom skolsköterskan

Skolkurator, elevhälsan

Johanna Bäckström
070-285 30 65
johanna.backstrom@umea.se
Finns på skolan tisdag-torsdag kl. 07:30-16:00

Skolpsykolog, elevhälsan

Maja Rydlöv
072-235 56 05
maja.rydlov@umea.se

Skolrestaurang

090-16 31 93

Vaktmästeri

070-231 89 96

Skriv ut
Senast uppdaterad: 17 februari 2021
Publicerad: 15 juni 2017
Sidan publicerad av: Linda Sten