Kontakta Mariehemsskolan F–6

Mariehemsskolan F–6
Telefon: 090-16 56 27
E-post:

Besöksadress: Gökropsvägen 12 A

Kontakta Umeå kommun

Telefon: 090-16 10 00

Besöksadress: Skolgatan 31A, 901 84 Umeå
Öppettider: Måndag-fredag kl. 8.00-17.00

Kontakt

Välkommen till Mariehemsskolan!

Se bild längst ner, den visar vart vi finns på skolan.


Funktion

Namn

Mejl

Telefon

1)

Huvudentré




Källaren

Vaktmästeri mån & ons

Pablo Villaroel

pablo.villarroel.mino@umea.se



Biblioteket




Byggnad B

Klass 2A (markplan)

Rickard Wedin

rickard.wedin@umea.se

090-16 56 86


Trä och metallslöjd (markplan)

Johan Eriksson




Specialpedagog

Anna-karin Bäcklund

annakarin.backlund@umea.se



tf Rektor

Anna Nareus Vahlberg

anna.nareus.vahlberg@umea.se

090-16 56 24

070-650 13 90


Administration (markplan)

tis - tors fm

Karin Vestergren

karin.vestergren@umea.se

070-611 14 87

090-16 56 04


Klass 5B

Madeleine Haage

madeleine.haage@umea.se



Skolsköterska (markplan)

ons & tors

Anna Lundberg

anna.lundberg.2@umea.se

070-693 90 43


Skolkurator (markplan)

Sara Bargell

sara.bargell@umea.se



Skolpsykolog (markplan)

Maria Vernèr

maria.verner@umea.se

kontakt sker via rektor


Textilslöjd (markplan)

Taru Nikumaa

taru.nikumaa@umea.se


Byggnad

C


Årskurs 2 

Fritidshemmet Regnbågen


(markplan)

2B

Malin Lorentzon


Jesper Jonsson

Caroline Abrams


malin.loretzon@umea.se


jesper.jonsson@umea.se

caroline.abrams@umea.se

090-16 56 21

markplan

Klass 4A

Lina Walheim

lina.walheim@umea.se

090- 15 56 86

vån 1

Årskurs 3




Fritidshemmet Solskenet

3A AlexandraLindqvist

3B
Linda Vigren


Peter Grubbström
Karin Vestergren

Anders Vestergren


alexandra.lindqvist@umea.se


linda.wigren@umea.se


peter.grubbstrom@umea.se

karin.vestergren@umea.se

anders.vestergren@umea.se

090-16 56 20

vån 1

Klass 4B 

Fredrik Leijon

fredrik.leijon@umea.se

090-16 56 86

markplan

Klubben åk 4-5

Maria Lundkvist

Andreas Johnson

maria.lundkvist.2@umea.se

andreas.johnson@umea.se

090-16 56 21

Byggnad A

(markplan)

Öppnings- och stängningsavdelning (markplan)

06.00 - 07.45

16.30 -17.30


090-16 56 31

markplan

Årskurs 1

Fritidshemmet Norrskenet


1A

Patrik Markström

1B
Malin Svedjedal

 

Eva Strandberg

Anna Överås

Anna Narèus Vahlberg


patrik.markstrom@umea.se


malin.svedjedal@umea.se


eva.strandberg@umea.se

anna.overas@umea.se

anna.nareus.vahlberg@umea.se

090-16 56 31

markplan

Klass 5A

Ewa Hansson

ewa.hansson@umea.se

090-16 56 86

vån 1


Förskoleklass 


Lotta Fors

Elin Karlström

Lotta Långström

Christina From

Maria Rehn



liselott.fors@umea.se

elin.karlstrom@umea.se

lotta.langstrom@umea.se

christina.from@umea.se




090-16 56 19

090-16 56 18

vån 1

Specialpedagog 

Camilla Ahlberg

camilla.ahlberg@umea.se


vån 1

SVA 

Stig Danell

stig.danell@umea.se


2)

Skolrestaurangen

Carina Fahlèn


090-16 56 28

3)

Musiken

Pär Nyström

par.nystrom@umea.se


4)

Idrottshallen

Gabriella Nordlund "Gabbi"

gabriella.nordlund@umea.se



Copywright Umeå 2015

Text

Skriv ut
Senast uppdaterad: 28 oktober 2019
Publicerad: 20 juni 2017
Sidan publicerad av: Anna Vahlberg