Kontakta Mariebergsskolan F–6

Mariebergsskolan F–6
Telefon: 090-16 56 74
E-post:

Besöksadress: Rådjursvägen 129

Kontakta Umeå kommun

Telefon: 090-16 10 00

Besöksadress: Skolgatan 31A, 901 84 Umeå
Öppettider: Måndag-fredag kl. 8.00-17.00

Kontakt

Har du frågor om vår skola är du välkommen att kontakta oss!

Anki

Anki på administrationen

Bitr rektor

Catharina, bitr rektor

Kontakta oss

Våra kontaktuppgifter

Funktioner

Namn

Mejl

Telefon

Rektor

Robert Lindberg

robert.lindberg@umea.se

070-339 55 62

Biträdande rektor

Catharina Brandén

catharina.branden@umea.se

090-16 56 34

070-855 30 99

Sjukfrånvaro

Skola24, se instruktionlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster


090-16 64 00 (telefontjänst)

Skolexpedition

Ann-Kristin Ek

ann-kristin.ek@umea.se

090-16 56 74, 073-600 54 54

Skolskjuts

Handläggarelänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster



Förskoleklass

Renen

mbgrenen@umea.se

090-16 56 55

Förskollärare

Sofie Jarmland

sofie.jarmland@umea.se


Förskollärare

Eva Björklund

eva.bjorklund@umea.se


Förskollärare

Anna Nordlund

anna.nordlund@umea.se


Förskoleklass

Rådjuret

mbgradjuret@umea.se

090-16 56 37

Förskollärare

David Svensson

david.svensson@umea.se


Barnskötare

Niklas Fällman

niklas.fallman@umea.se


Resurs

Fredrik Sandström

fredrik.sandstrom2@umea.se


Årskurs 1

Loskinnet


090-16 56 54

Lärare 1a

Anita Lundmark

anita.lundmark@umea.se


Lärare 1b

Mona Karlsson Bergvall

mona.karlsson.bergvall@umea.se


Lågstadiesatsning

Annika Forsvall

annika.forsvall@umea.se


Barnskötare

Gillan Lagedal

gillan.lagedal@umea.se


Fritidspedagog

Camilla Sjöström

camilla.s.sjostrom@umea.se


Fritidspedagog

Marie Brännström

marie.brannstrom@umea.se


Resurs

Lars Svanberg

lars.svanberg@umea.se


Resurs

Magnus Lundmark

magnus.lundmark@umea.se


Resurs

Tony Pihlajamaa

tony.pihlajamaa@umea.se


Årskurs 2 

Björnen


090-16 56 52

Lärare 2a

Angelika Johansson

angelika.johansson@umea.se


Lärare 2b

Mikael Widmark

mikael.widmark@umea.se


Barnskötare

Gunna Bäckström

gun-mari.backstrom@umea.se


Fritidsledare

Malin Jonsson

malin.jonsson@umea.se


Fritidspedagog

Mirja Eriksson

mirja.eriksson@umea.se


Fritidspedagog

Daniel Elofsson

daniel.elofsson@umea.se


Förskollärare

Majvor Nilsson

majvor.nilsson@umea.se


Årskurs 3

Vargen

mbgvargen@umea.se

090-16 56 49

Lärare 3a

Elina Sjöberg

elina.sjoberg@umea.se


Lärare 3b

Camilla Larsson

camilla.larsson@umea.se


Barnskötare

Magdalena Grahn

magdalena.grahn@umea.se


Fritidspedagog

Britta Wikman

britta.wikman@umea.se


Fritidspedagog

Veronica Olsson

veronica.ohlsson@umea.se


Fritidspedagog

Roland Alexandersson (FL)

roland.alexandersson@umea.se


4a



090-16 56 41

Lärare

Åse Dammen

ase.dammen@umea.se


Resurs

David Rehn

david.rehn@umea.se


Resurs

Fredrik Sandström

fredrik.sandstrom.2@umea.se


Förskollärare

Emma Bergman

emma.bergman@umea.se


4b



090-16 56 41

Lärare

Anna Westerlind

anna.westerlind@umea.se


Resurs

Jakob Prabhakara Andersson

jakob.andersson@umea.se


Förskollärare

Emma Bergman

emma.bergman@umea.se


5a



090-16 56 41

Lärare

Fredrik Johansson

fredrik.johansson@umea.se


Lärare

Niklas Johagen

niklas.johagen@umea.se


5b



090-16 56 41

Lärare

Markus Jansson

markus.jansson@umea.se


Lärare

Niklas Johagen

niklas.johagen@umea.se


6a



090-16 56 41

Lärare

Kristina Sandström

kristina.sandstrom@umea.se


6b



090-16 56 41

Lärare

Helen Brännström

helen.brannstrom@umea.se


6c



090-16 56 41

Lärare

Isabelle Alpenberg

isabelle.alpenberg@umea.se


Fritidsklubben

Falken

mbgblubben@umea.se

090-16 56 44

Förskollärare

Emma Bergman

emma.bergman@umea.se


Resurs

Tony Pihlajamaa

tony.pihlajamaa@umea.se


Resurs

Jakob Prabhakara Andersson

jakob.andersson@umea.se


Resurs

David Rehn

david.rehn@umea.se


Resurs

Fredrik Sandström

fredrik.sandstrom.2@umea.se


Övriga funktioner




Biblioteket



090-16 56 74

Datoransvarig

Lars Svanberg

lars.svanberg@umea.se


Idrott

Nike Nederstedt

nike.nederstedt@umea.se

090-16 56 43

Idrott

Niklas Johagen

niklas.johagen@umea.se

090-16 56 43

IT-pedagog

Veronica Ohlsson

veronica.ohlsson@umea.se

090-16 56 42

Musik

Jenny Lindgren

jenny.lindgren@umea.se

090-16 56 74

Skolkurator

Elin-Amanda Brantmo

elin-amanda.brantmo@umea.se

090-16 56 13

Skolsköterska

Marlene Lindqvist

marlene.lindqvist@umea.se

090-16 56 46 (Marieberg)
090-16 56 06 (Bräntberg)

Skolrestaurang



090-16 56 48

Slöjd

Cecilia Henfridsson

cecilia.henfridsson@umea.se

090-16 56 74

Slöjd

Stefan Lundgren

stefan.lundgren@umea.se

090-16 56 74

Speciallärare

Elenor Olsson

elenor.olsson@umea.se

090-16 56 40

Speciallärare

Petra von Post

petra.von.post@umea.se

090-16 56 40

Städ



090-16 56 38

Vaktmästeri



090-16 56 45, 070-326 70 43


Skriv ut
Senast uppdaterad: 8 maj 2020
Publicerad: 15 juni 2017
Sidan publicerad av: Ann-Kristin Ek