Kontakta Mariebergsskolan F–6

Mariebergsskolan F–6
Telefon: 090-16 56 74
E-post:

Besöksadress: Rådjursvägen 129

Kontakta Umeå kommun

Telefon: 090-16 10 00

Besöksadress: Skolgatan 31A, 901 84 Umeå
Öppettider: Måndag-fredag kl. 8.00-17.00

Kontakt

Har du frågor om vår skola är du välkommen att kontakta oss!

Rektor

Robert Lindberg
090-16 56 36
070-339 55 62
robert.lindberg@umea.se

Biträdande Rektor

Catharina Brandén
090-16 56 34
070-855 30 99
catharina.branden@umea.se

Administration

Ann-Kristin Ek
090-16 56 74
073-600 54 54
ann-kristin.ek@umea.se

Information om fritidshem

Pedagogiska placeringsenheten
090-16 66 50
ppe@umea.se

Skolskjuts

Kontakta skolskjutshandläggare Länk till annan webbplats.

Områdeschef Nordöst

Magnus Josefsson
070-622 21 15
magnus.josefsson@umea.se

Förskoleklass/fritidshem

Förskoleklass Renen 090-16 56 55, mbgrenen@umea.se
Förskoleklass Rådjuret, öppningsavdelning, stängningsavdelning, 090-16 56 37, mbgradjuret@umea.se
Fritidshemmet Björnen, årskurs 1, 090-16 56 52
Fritidshemmet Loskinnet, årskurs 2, 090-16 56 54
Fritidshemmet Vargen, årskurs 3, 090-16 56 49
Fritidshemmet Falken, årskurs 4-6 090-16 56 44

Arbetsrum

Årskurs 1-3 090-16 56 47
Årskurs 4-6 090-16 56 41
Idrott 090-16 56 43
Personalrum 090-16 56 39

Speciallärare

Anne Kröger
16 56 40
anne.kroger@umea.se

Schemaläggare / It-pedagog

Veronica Ohlsson
veronica.ohlsson@umea.se

Datoransvarig

Lars Svanberg
lars.svanberg@umea.se

IT-pedagog område Nordöst

Rickard Erlingsson
072-255 11 32
rickard.erlingsson@umea.se

Skolbibliotekarie

Christina Degerström
070-669 15 79
christina.degerstrom@umea.se

Studie- och yrkesvägledare

Kontakta studie- och yrkesvägledare Länk till annan webbplats.

Skolsköterska, elevhälsan

Christel Lindmark
090-16 56 06
christel.lindmark@umea.se

Skolläkare, elevhälsan

Kontaktas genom skolsköterskan

Skolkurator, elevhälsan

Maria Åhdén

073-0960341

maria.ahden@umea.se

Skolpsykolog, elevhälsan

Kontakt sker via rektor

Skolrestaurang

090-16 56 48

Vaktmästare

Örjan Olsson
090-16 56 45
070-551 20 01
orjan.olsson@umea.se

Lokalvårdare

090-16 56 38

Skriv ut
Senast uppdaterad: 29 augusti 2022
Publicerad: 15 juni 2017
Sidan publicerad av: Lars Svanberg