Kontakta Linblommans skola F–6

Linblommans skola F–6
Telefon: 090-16 59 06
E-post:

Besöksadress: Sönkmyrvägen 20

Kontakta Umeå kommun

Telefon: 090-16 10 00

Besöksadress: Skolgatan 31A, 901 84 Umeå
Öppettider: Måndag-fredag kl. 8.00-17.00

Kontakt

Rektor

Alf Nilsson
090-16 59 09
070-595 59 09
alf.nilsson@umea.se

Administration

Carola Ingelsson
090-16 59 14
070-365 59 14
carola.ingelsson@umea.se

Skolskjuts

Kontakta skolskjutshandläggare Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Områdeschef F-6 Sydväst

Erik Nordahl
070-256 23 53
erik.nordahl@umea.se

Lärarrum

090-16 59 43

Fritids/fritidsklubb

Fritids Sörgården (årskurs 2, 3och 4) 070-246 07 87
Fritids Mellangården (Förskoleklass och åk 1), 070-554 02 64. Öppnings och stängningsavdelning

Speciallärare

Anna Westman
annamaria.westman@umea.se

Socialpedagog åk 4-6

Sven Cederfeldt
sven.ragnarsson@umea.se
090- 16 59 41, 070-559 06 48

IT-pedagog

Dan Carlsson
0730-640 9 81
dan.carlsson@umea.se

Skolsköterska, elevhälsan


Skolläkare, elevhälsan

Kontaktas genom skolsköterskan

Skolkurator, elevhälsan

Anna Lundberg
0730-840 114
anna.lundberg.4@umea.se
Onsdag och fredag

Skolpsykolog, elevhälsan

Sif Prost
070-955 65 81
sif.prost@umea.se

Skolrestaurang

090-16 59 13
veronica.nordstrom@umea.se

Vaktmästeri

090-16 59 44, 070-326 76 63

Vägbeskrivning från centrala Umeå:
Kör E4 söderut över bron och sväng av till höger mot Gräsmyr/Röbäck. Passera första infarten till Röbäck. Vid den andra infarten svänger du vänster. Följ vägen, passera Ica Röbäck och sväng sedan av till vänster på Sönkmyrvägen. Följ vägen några hundra meter och sedan hittar du oss på din högra sida.

Skriv ut
Senast uppdaterad: 12 september 2022
Publicerad: 14 juni 2017
Sidan publicerad av: Carola Ingelsson