Kontakta Linblommans skola F–6

Linblommans skola F–6
Telefon: 090-16 59 06
E-post:

Besöksadress: Sönkmyrvägen 20

Kontakta Umeå kommun

Telefon: 090-16 10 00

Besöksadress: Skolgatan 31A, 901 84 Umeå
Öppettider: Måndag-fredag kl. 8.00-17.00

Kontakt

Rektor

Alf Nilsson
090-16 59 09
070-595 59 09
alf.nilsson@umea.se

Biträdande rektor

Ola Edström
070-950 46 16
ola.edstrom@umea.se

Administration

Carola Ingelsson
090-16 59 14
070-365 59 14
carola.ingelsson@umea.se

Skolskjuts

Kontakta skolskjutshandläggarelänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

För- och grundskolechef för området

Pelle Eklund
090-16 59 08
070-601 86 55
per.eklund@umea.se

Lärarrum

090-16 59 43

Fritids/fritidsklubb

Fritids Junibacken (förskoleklass) 070-246 07 87
Fritids Mellangården (årskurs 1och 4), 090-16 59 17, 070-850 12 87
Fritids Sörgården (årskurs 2 och 3), 090-16 59 18, 070-850 12 87

Speciallärare

Anna Westman
annamaria.westman@umea.se

Socialpedagog, åk 4-6

Emma Eriksson
emma.eriksson.2@umea.se
090- 16 59 41, 070-559 06 48

IT-pedagog för skolområdet

Helene Ericsson
070-611 61 65
helene.ericsson@umea.se

Skolsköterska, elevhälsan

Matilda Dahlstrand
070-665 52 87
matilda.dahlstrand@umea.se
Måndag, tisdag och onsdag

Skolläkare, elevhälsan

Kontaktas genom skolsköterskan

Skolkurator, elevhälsan

Åsa Carlsson
0730-69 44 08
asa.carlsson.2@umea.se
Måndag, onsdag, torsdag och fredag

Malin Magnusson
malin.magnusson@umea.se

Skolpsykolog, elevhälsan

Linnea Germundsjö
070-611 16 62
linnea.germundsjo@umea.se

Skolrestaurang

090-16 59 13
veronica.nordstrom@umea.se

Vaktmästeri

090-16 59 44, 070-326 76 63

Vägbeskrivning från centrala Umeå:
Kör E4 söderut över bron och sväng av till höger mot Gräsmyr/Röbäck. Passera första infarten till Röbäck. Vid den andra infarten svänger du vänster. Följ vägen, passera Ica Röbäck och sväng sedan av till vänster på Sönkmyrvägen. Följ vägen några hundra meter och sedan hittar du oss på din högra sida.

Skriv ut
Senast uppdaterad: 22 februari 2021
Publicerad: 14 juni 2017
Sidan publicerad av: Carola Ingelsson