Kontakta Hörnefors centralskola F–9

Hörnefors centralskola F–9
Telefon: 090-16 10 00
E-post:

Besöksadress: Industrivägen 9–11

Kontakta Umeå kommun

Telefon: 090-16 10 00

Besöksadress: Skolgatan 31A, 901 84 Umeå
Öppettider: Måndag-fredag kl. 8.00-17.00

Kontakt

rektor
Hörnefors centralskola F-9/fritidshem
Sörmjöle skola F-6/fritidshem

Biträdande rektor
Hörnefors centralskola F-9/fritidshem
Sörmjöle skola F-6/fritidshem

Ulrika Degerfalk
070-234 10 82
ulrika.degerfalk@umea.se

Områdeschef för skolområdet

Karin Thysell
karin.thysell@umea.se

Administration

Lena Vähä
0930-291 65
070-388 58 77
lena.vaha@umea.se

Skolskjuts

Kontakta skolskjutshandläggare Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Studie- och yrkesvägledare

Kontakta studie- och yrkesvägledare Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Skolsköterska,elevhälsan

Kristin Björk
0930-291 70
070-277 91 70
kristin.bjork@umea.se

Skolkurator, elevhälsan

Ylva Holmberg
0930-291 94
070-645 23 30
ylva.holmberg@umea.se

Skolläkare, elevhälsan

Kontaktas genom skolsköterskan

Specialpedagog

Annika Höglund
annika.hoglund@umea.se

Eva Ihrström Königsson
eva.konigsson@umea.se

IT-pedagog skolområde SYDVÄST

F-6
Dan Carlsson
dan.carlsson@umea.se
7-9
Helene Eriksson
070-611 61 65
helene.eriksson@umea.se

IT-ansvariga

F-3 Martin Nordfjell martin.nordfjell@umea.se
4-6 Thomas Pettersson thomas.pettersson@umea.se
7-9 Lars Sjöstedt lars.sjostedt@umea.se

Skolrestaurang

0930-291 74

Vaktmästeri

070-347 52 40

Förskoleklass /fritids Jollen

070-696 03 35

Årskurs 1/fritids Fyren

070-310 78 80

Årskurs 2/fritids Ankaret

070-291 57 72

Årskurs 3/fritids Båten

070-916 67 04

Skriv ut
Senast uppdaterad: 23 augusti 2022
Publicerad: 14 juni 2017
Sidan publicerad av: Lena Elisabet Vähä