Kontakta Hagaskolan F–9

Hagaskolan F–9
Telefon: 090-16 26 83
E-post:

Besöksadress: Utmarksvägen 1

Kontakta Umeå kommun

Telefon: 090-16 10 00

Besöksadress: Skolgatan 31A, 901 84 Umeå
Öppettider: Måndag-fredag kl. 8.00-17.00

Kontakt

Rektor

Henrik Theorin
090-16 26 81
070-344 84 73
henrik.theorin@umea.se

Malin Larsson, biträdande rektor årskurs F-3
073-033 01 77
malin.larsson@umea.se

Lisa Laestander Flod, rektor Grundsärskola
090-16 50 10
070-615 12 57
lisa.laestander.flod@umea.se

Administration

Lars Abrahamsson
090-16 26 14
lars.abrahamsson@umea.se

Elisabet Jakobsson
090-16 12 92
elisabet.jakobsson@umea.se

Maria Gustavsson
090-16 26 83
maria.gustavsson@umea.se

Skolskjuts

Kontakta skolskjutshandläggarelänk till annan webbplats

För- och grundskolechef för område Centrum/Norr

Erik Nordahl
070-256 23 53
erik.nordahl@umea.se

Lärarrum

Lärarrum årskurs F-3, 090-16 28 43
Lärarrum årskurs 4-5, 090-16 47 29
Lärarrum årskurs 6, 070-360 17 21
Lärarrum arbetslag 1 årskurs 7-9, 090-16 28 36, 070-360 17 05
Lärarrum arbetslag 2  årskurs 7-9, 090-16 28 32, 070-360 17 08 
Lärarrum arbetslag 3 årskurs 7-9, 090-16 28 33, 070-360 17 15

Fritids/fritidsklubb

Fritids Fisken (förskoleklass-årskurs 1) 090-16 20 90, 070-533 66 17
Fritids Fågeln (årskurs 2-3) 090-16 26 79, 070-916 27 01
Fritids Klubben (årskurs 4-6) 090-16 27 02, 070-206 77 34
Vildkatten (Grundsärskolans fritids) 070-950 68 06

Specialpedagog

Lena Göthberg
070-636 57 60
lena.gothberg@umea.se

Speciallärare

Karin Bergvall årskurs F-4, 090-16 28 43, karin.bergvall@umea.se
Isa Ziethén Granlund årskurs 4-6, 070-360 17 21, isa.ziethen.granlund@umea.se
Anna-Lena Öredahl årskurs 4-6, 070-360 17 21, anna-lena.oredahl@umea.se
Britt-Marie Sandqvist Bölenius årskurs 4-6, 070-360 17 21, britt-marie.bolenius@umea.se
Erika Burlin Schenkel årskurs 4-9, 090-16 28 30, erika.burlin@umea.se
Ulrika Melin årskurs 7-9, 090-16 28 30, ulrika.melin@umea.se

IT-pedagog för skolområdet

Robert Granlund
070-443 34 59
robert.granlund@umea.se

IT-ansvarig för skolan

Gunilla Andersson
070-950 33 96
gunilla.andersson@umea.se

Studie- och yrkesvägledare

Kontakta studie- och yrkesvägledarelänk till annan webbplats

Skolsköterska, elevhälsan

Birgitta Domeij
090-16 26 86
070-650 09 79
birgitta.domeij@umea.se

Skolläkare, elevhälsan

Kontaktas genom skolsköterskan

Skolkurator, elevhälsan

Susanne Stjernfeldt
090-16 26 87
070-322 50 45
susanne.stjernfeldt@umea.se

Skolpsykolog, elevhälsan

Kontaktas via rektor

Skolrestaurang

090-16 27 00

Hörselverksamheten

I Umeå kommun finns en samlad hörselverksamhet inom elevhälsan som är placerad på Hagaskolan. Här finns kompetens att stödja barn och elever i förskola, grundskola, grundsärskola, träningsskola samt gymnasieskola och gymnasiesärskola. Mer information om stöd vid hörselnedsättninglänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Skriv ut
Senast uppdaterad: 27 januari 2021
Publicerad: 14 juni 2017
Sidan publicerad av: Maria Gustavsson