Kontakta Hagaskolan F–9

Hagaskolan F–9
Telefon: 090-16 26 83
E-post:

Besöksadress: Utmarksvägen 1

Kontakta Umeå kommun

Telefon: 090-16 10 00

Besöksadress: Skolgatan 31A, 901 84 Umeå
Öppettider: Måndag-fredag kl. 8.00-17.00

Kontakt


Titel/ansvarsområde

Namn

Telefon

E-post

Ledning




Skolområdeschef

Erik Nordahl

070-2562353

erik.nordahl@umea.se

Biträdande rektor

(åk. 7-9)

Max Bohman

070-3180813

090-162620

 

max.bohman@umea.se

Rektor

(åk. 4-6)

Henrik Theorin

070-3448473

090-162681

henrik.theorin@umea.se

Biträdande rektor

(åk. F-3)

Malin Larsson

073-0330177

malin.larsson@umea.se

Rektor Grundsärskola

(åk. 1-9)

Lisa Laestander Flod

070-6151257

090-165010

lisa.laestander.flod@umea.se

Administration




Vaktmästare

Björn Abrahamsson

070-363 27 01

bjorn.abrahamsson@umea.se

Löneförättare, elevregistrerare

Lars Abrahamsson

090-16 26 14

lars.abrahamsson@umea.se

Vaktmästare

Urban Andersson


urban.andersson@umea.se

IT-pedagog skolområde (utbildning)

Robert Granlund


robert.granlund@umea.se

Ekonomi, skolskjutsar

Elisabeth Jakobsson

090-16 12 92

elisabeth.jakobsson@umea.se

Receptionist

Lena Johansson

090-16 26 83

lena.c.johansson@umea.se

Skolbibliotekarie

Birgitta Lind

070-592 38 66

birgitta.lind@umea.se

IT-ansvarig (teknik/administration)

Thomas Olofsson

072-554 38 00

thomas.olofsson@umea.se

Elevhälsoteam




Kurator

Susanne Stjernfeldt

090-162687

susanne.stjernfeldt@umea.se

Skolsköterska

Birgitta Domeij

090-162686

birgitta.domeij@umea.se

Spec. ped F-6

Erika S. Burlin

090-162830


Spec, ped F–6

Britt-Marie Bölenius

090-164729

britt-marie.bolenius@umea.se

Spec.ped 7-9

Lena Göthberg

070-6365760

lena.gothberg@umea.se

Spec.ped 7-9

Ulrika Melin

090-162830

ulrika.melin@umea.se

Spec.ped

Carina Sturesson


carina.sturesson@umea.se

Spec.ped

Carina Johansson

090-165386

carina.johansson@umea.se

SYV

Annica Ceder

090-162684

annica.ceder@umea.se

SYV Grundsärskola

Catharina Dragenius


catharina.dragenius@umea.se

8A Resurs

Bert-Erik Hultqvist



Sandgren, Pär

8C, Resurspedagog

070-3427574

par.sandgren@umea.se

Hörsel




Enhetschef

Erik Ådén

0705506718

erik.aden@umea.se

Specialpedagog inriktning hörsel

Karin L. Johansson

070-5232680

karin.johansson-linder@umea.se

Specialpedagog inriktning hörsel

Carina Svanbäck

070-4209411

carina.svanback@umea.se

Specialpedagog inriktning hörsel

Eva-Lotta Konradsson

070-5954208

eva-lotta.konradsson@umea.se

Specialpedagog inriktning hörsel

Liz Nilsson

070-6706565

liz.nilsson@umea.se

Teckenkommunikatör

Gabriella Jatko

090-162843

gabriella.jatko@umea.se

Teckenkommunikatör

Margareta Sundqvist

090-162843

margareta.sundqvist@umea.se

Teckenkommunikatör

Helena Oscarsson

090-16 28 32

helena.oscarsson@umea.se

Arbetsrum åk F–3




Lärare Åk. 1-3

Annika Berglund

090-162843

annika.berglund@umea.se

Lärare 1-2AGSS

Sofia Nylander

090-162843

sofia.nylander@umea.se

Lärare 1-2B GSS

Signe Wallinder

090-162843

signe.wallinder@umea.se

Resurs GSS

Maj-Britt Chennoufi

090-162843

majbritt.chennoufi@umea.se

Lärare åk. 1-3

Karola Fors

090-162843

karola.fors@umea.se

Lärare 1A

Emma Hampusson

090-162843

emma.hampusson@umea.se

Lärare 2A

Gergana Yordanova

090-162843

gergana.yordanova@umea.se

Lärare 2A

Karin Bergvall

090-162843

karin.bergvall@umea.se

Lärare 3A

Katarina Lind

090-162843

katarina.lind@umea.se

Rudegran, Veronica

Åk 2 Resurs

090-162843

veronica.rudegran@umea.se

Lärare 4-5 GSS

Isa G. Ziethén

090-162843

isa.ziethen.granlund@umea.se

Arbetsrum åk 5-6




Lärare 6A

Linda Mannelqvist

090-164729

linda.mannelqvist@umea.se

Lärare 6B

Johan Hjemér

090-164729

johan.hjelmer@umea.se

Lärare 6C

Malin Nässén

090-164729

malin.nassen@umea.se

Lärare 6D

IT-ansvarig

Thomas Olofsson

 

090-164729,

072-5543800

thomas.olofsson@umea.se

 

Lärare 5A

Anton Sjögren

090-164729

anton.sjogren@umea.se

Lärare 5B

Hashin Ali

090-164729

hashin.ali@umea.se

Musiklärare åk. 1-6

Annika Enbuske

Jakobsson

090-164729

annika.enbuske.jakobsson@umea.se

Lärare trä- och metallslöjd

Göran Roos

090-162692

goran.roos@umea.se

Lärare textilslöjd

Elin Sjöblom

090-162692

elin.sjoblom@umea.se

Resurs åk. 5

IT-ansvarig

Gunilla Andersson

090-164729

gunilla.andersson@umea.se

Resurs åk. 6

Monika Wästle

090-164729

monika.wastle@umea.se

Arbetsrum åk 4




Lärare 4A

Anna-Lena Öredahl

090-162838

anna-lena.oredahl@umea.se

Lärare 4B

Allan Eriksson

090-162838

allan.eriksson@umea.se

Lärare bild åk. 4-6

SVA

Agneta Östberg

090-162838

agneta.ostberg@umea.se

Lärare 5-6A GSS

Anne Kröger

090-162838

anne.kroger@umea.se

Resurs

Annika Nybom

090-164729

annika.nybom@umea.se

Resurs åk. 4

Klubben

Kristian Pettersson

090-162838

kristian.pettersson@umea.se

Resurs åk. 4

Fritids

Emanuel Stenmark

090-162838

emanuel.stnemark@umea.se

Resurs åk. 5

Lena Uddberg

090-164729

lena.uddberg@umea.se

Fisken

Fritids F–1



Lärare förskoleklass

Anna-Stina Wallgren

090-162090

070-5336617

anna-stina.wallgren@umea.se

Fritids 1A

Gabriella Jatko

090-162090

070-5336617

gabriella.jatko@umea.se

Fritids

Ulla Sjöström

090-16 20 90, 070-533 66 17

ulla.sjostrom@umea.se

Fritids

Lydia Sundqvist

090-16 20 90

lydia.sundqvist@umea.se

Fritids

Margareta Sundqvist

090-162090

070-533 66 17

margareta.sundqvist@umea.se

Fritids

Roger Töyrö

090-162019

roger.toyra@umea.se

Fågeln

Fritids 2–3



Resurs 1A

Ida Bäckström

090-162679 070-916 27 01

ida.backstrom@umea.se

Resurs 2A

Åsa Sandström

090-162679

070-9162701

asa.sandstrom@umea.se

Resurs 3A

Anna Kristensen

090-162679 070-9162701

anna.kristensen@umea.se

Klubben

Fritids 4–6



Klubben

Leif Gustafsson

090-162702

leif.gustafsson@umea.se

Resurs 9B

Klubben

Anna Hägglund

090-162702

anna.hagglund@umea.se

Resurs åk. 6

Klubben

André Jernberg

090-162702

andre.jernberg@umea.se

Resurs åk. 4

Klubben

Kristian Pettersson

090-162702

kristian.pettersson@umea.se

Vildkatten

Fritids GSS



Resurs åk. 1-2 GSS

Fritids

Ida Asplund

070-9506806

ida.asplund@umea.se

Fritids GSS

Emanuel Stenmark

070-9506806

emanual.stenmark@umea.se

Fritids GSS

Annika Nybom

070-9506806

annika.nybom@umea.se

Fritids GSS

Stefan Töyrö

070-9506806

stefan.toyra@umea.se

Fritids GSS

Casper Forsmark

070-9506806

casper.forsmark@umea.se

Resurs åk. 2-3 GSS

Fritids

Ester Sjögren

070-9506806

ester.sjogren@umea.se

Fritids GSS

Maria Lindqvist

070-9506806

maria.lindqvist@umea.se

Fritids GSS

Kim Westermark

070-9506806

kim.westermark@umea.se

7–9 Arbetslag 1




Lärare 8A Ma/NO

Helena Backlund

090-162836

helena.backlund@umea.se

Lärare 8A Sv/Sp

Ellinor Borg

090-162836


Lärare bild

Linnéa Ö. Eriksson

090-162836


Lärare 9A En/Ty

Berith Gotthardsson

090-162836


Lärare 9A Textil

Ann-Sofie Granbäck

090-162836


Lärare 7A Idrott

Anna Nilsskog

090-162836


Lärare 7A SO

Ola Söderlund

090-162836


Lärare 7D HKK

Sofia Linder

090-162836


Lärare 7D Ma/NO

Dzejla Ajdinovic

090-162836


7–9 Arbetslag 2




Lärare 7B Sv/En

Lina Andersson

090-162832


Lärare 7B Ma/NO

Tobias Vilaro

090-162832


Lärare 8B Träslöjd/Tk

Håkan Bäckström

090-162832, 090-162694


Lärare 8B SO

Alexander Eriksson

090-162832


Lärare 9B Ma/NO

Krister Olson

090-162832, 090-161765


Lärare 9B Musik

Robert Eklund

090-162832


Lärare 9D Träslöjd/Tk

Per Rönnlund

090-162832

090-162694


Lärare 9D Bild/Sv

Liselott Kjellander

090-162832


Lärare 6-9B GSS

Ewa Westin



Resurs 6-9B GSS

Hampus Lindberg

090-162832


Resurs 6-9B GSS

Chatarina Sigridsson

090-162832


Elevassistens GSS

Djamel Debah

070 5244479


Lärare HKK GSS

Eva-Lena Wallace

090-162832


7–9 Arbetslag 3




Lärare 9E Sp/Sv

Maria Drammeh

090-162833


Lärare 9E Eng/SVA

Birgitta Larsson

090-162833


Lärare 9C Bild/Fr

Anna-Karin Mårtensson

090-162833


Lärare 9C Musik/Eng

Mats Norrgård

090-162833


Lärare 8C Ma/NO

Ulrika Ångström

090-162833


Lärare 8C Resursped.

Pär Sandgren

090-162833


Lärare 7C SO

Ylva Lidman Wallmark

090-162833


Lärare 7C HKK

Siv Norén

090-162833, 090-162695


Lärare 7-9C GSS

Ulla Nordbrandt

090-162833


Resurs 7-9C GSS

Karin W. von Winblad

090-162833


Lärare Sp/En

Jeanette Robertsson

090-162833


Lärare Idh åk. 6, GSS

Mats Berglund

090-162691

070-2259223



Skriv ut
Senast uppdaterad: 21 maj 2019
Publicerad: 14 juni 2017
Sidan publicerad av: Thomas Olofsson