Kontakta Hagaskolan F–9

Hagaskolan F–9
Telefon: 090-16 26 83
E-post:

Besöksadress: Utmarksvägen 1

Kontakta Umeå kommun

Telefon: 090-16 10 00

Besöksadress: Skolgatan 31A, 901 84 Umeå
Öppettider: Måndag-fredag kl. 8.00-17.00

Kontakt


Kontaktuppgifter

Titel/ansvarsområde

Namn

Telefon

E-post

Ledning




Rektor

(åk. 4-6)

Henrik Theorin

070-344 84 73

090-16 26 81

henrik.theorin@umea.se

Biträdande rektor

(åk. 7-9)

Per Kristmansson

070-318 08 13


per.kristmansson@umea.se

Biträdande rektor

(åk. F-3)

Malin Larsson

073-033 01 77

malin.larsson@umea.se

Rektor Grundsärskola

(åk. 1-9)

Lisa Laestander Flod

070-615 12 57

090-16 50 10

lisa.laestander.flod@umea.se

För-och Grundskolechef

Erik Nordahl

070-256 23 53

erik.nordahl@umea.se

Administration




Vaktmästare

Björn Abrahamsson

070-363 27 01

bjorn.abrahamsson@umea.se

Vaktmästare

Urban Andersson


urban.andersson@umea.se

Elevregistrering

Lars Abrahamsson

090-16 26 14

lars.abrahamsson@umea.se

IT-pedagog skolområde (utbildning)

Robert Granlund


robert.granlund@umea.se

Skolskjutsar och ekonomi
Alla skolskjutshandläggarelänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Elisabet Jakobsson

090-16 12 92

elisabet.jakobsson@umea.se

Receptionist

Maria Gustavsson

090-16 26 83

maria.gustavsson@umea.se

Skolbibliotekarie

Birgitta Lind

070-592 38 66

birgitta.lind@umea.se

IT-ansvarig (teknik/administration)

Thomas Olofsson

072-554 38 00

thomas.olofsson@umea.se

IT-ansvarig (teknik/administration)

Gunilla Andersson

070-9503396

gunilla.andersson@umea.se

Elevhälsoteam




Kurator

Susanne Stjernfeldt

090-162687

susanne.stjernfeldt@umea.se

Skolsköterska

Birgitta Domeij

090-162686

birgitta.domeij@umea.se

Spec.lärare 4-9

Erika S. Burlin

090-162830

erika.burlin@umea.se

Spec.ped 7-9

Lena Göthberg

070-6365760

lena.gothberg@umea.se

Spec.lärare 7-9

Ulrika Melin

090-162830

ulrika.melin@umea.se

Spec.ped

Carina Johansson

090-165386

carina.johansson@umea.se

SYV

Annica Ceder

090-162684

annica.ceder@umea.se

SYV Grundsärskola

Catharina Dragenius


catharina.dragenius@umea.se

Resurspedagog

Bert-Erik Hultqvist


berterik.hultqvist@umea.se

Resurspedagog

Pär Sandgren

070-3427574

par.sandgren@umea.se

Hörsel




Teckenkommunikatör

Gabriella Jatko

090-162843

gabriella.jatko@umea.se


Teckenkommunikatör

Margareta Sundqvist

090-162843

margareta.sundqvist@umea.se

Teckenkommunikatör

Anna Norberg

090-16 28 32

anna.norberg@umea.se

Arbetsrum åk F–3




Förskoleklass

Anna-Stina Wallgren

090-162843

anna-stina.wallgren@umea.se

Förskoleklass

Ulla Sjöström

090-162843

ulla.sjostrom@umea.se

Lärare åk. 1A

Gergana Marincheva Yordanova

090-162843

gergana.yordanova@umea.se

Lärare åk. 2A

Katarina Lind

090-162843

katarina.lind@umea.se

Lärare åk. 3A

Emma Hampusson

090-162843

 emma.hampusson@umea.se

Lärare åk.1-2 GSS

Åsa Lidström

090-162843

asa.lidstrom@umea.se  

Lärare åk.3-6A GSS

Signe Wallinder

090-162843

signe.wallinder@umea.se

Lärare åk.3-6B GSS

Sofia Nylander

090-162843

sofia.nylander@umea.se

Lärare åk.4-6A GSS

Josefine Eriksson

090-162843

josefine.eriksson@umea.se

Lärare åk.4-6B GSS

Jelena Lubbeke-Pasma

090-162843

jelena.lubbeke-pasma@umea.se

Lärare Idrott

Gabriella Nordlund

090-162843

gabriella.nordlund@umea.se

Spec.lärare

Karin Bergvall

090-162843

karin.bergvall@umea.se

Arbetsrum åk 4-5




Lärare åk. 4A

Anton Sjögren

090-164729

anton.sjogren@umea.se

Lärare åk. 4B

Hashin Ali

090-164729

hashin.ali@umea.se

Lärare åk. 4C

Alzira Marques Lindström

090-164729

alzira.marques.lindstrom@umea.se

Lärare åk. 5A

Linda Mannelqvist

090-164729

linda.mannelqvist@umea.se

Lärare åk. 5B

Idrott åk.4-5

Johan Hjelmér

 

090-164729


johan.hjelmer@umea.se

Lärare åk.5C


Malin Nässèn

090-164729

malin.naessen@umea.se

Resurs åk.4

IT-ansvarig

Gunilla Andersson

090-164729

070-9503396

gunilla.andersson@umea.se

Resurs åk.5

Anna Kristensen

090-164729

anna.kristensen@umea.se

Musiklärare åk. 1-5

Annika Enbuske

Jakobsson


annika.enbuske.jakobsson@umea.se

Arbetsrum åk 6

Mobilnr: 070-3601721




 Lärare åk.6A


Britt-Marie Sandqvist Bölenius

070-3601721

britt-marie.bolenius@umea.se

Lärare åk.6B

Thomas Olofsson

070-3601721

thomas.olofsson@umea.se

Lärare åk.6B

Isa.Z. Granlund

070-3601721

isa.ziethen.granlund@umea.se

Musiklärare åk.6

Robert Eklund

090-162832

robert.eklund@umea.se

Lärare trä- och metallslöjd

Göran Roos

090-162694

goran.roos@umea.se

Lärare textilslöjd

Elin Sjöblom

090-162694

elin.sjoblom@umea.se

Speciallärare

Isa.Z.Granlund

070-3601721


isa.ziethen.granlund@umea.se

Speciallärare

Anna-Lena Öredal

070-3601721

anna-lena.oredahl@umea.se





Fritidshemmet Fisken

F-klass och åk.1




Fritids/ F-klass

Anna-Stina Wallgren

090-162090

070-5336617

anna-stina.wallgren@umea.se

Fritids/ F-klass

Ulla Sjöström

090-16 20 90,

070-533 66 17

ulla.sjostrom@umea.se

Fritids / F-klass

Lydia Sundqvist

090-16 20 90

lydia.sundqvist@umea.se

Fritids/ F-klass

Hampus Ögren

090-162090

070-533 66 17

hampus.ogren@umea.se

Fritids

Resurs åk.1A

Roger Töyrö

090-162090

roger.toyra@umea.se

Fritids

Ida Bäckström

090-162090

ida.backstrom@umea.se

Fritidshem Fågeln
Åk.2 och åk.3




Fritids

Resurs åk.5A

Anna Kristensen

090-162679

070-916 27 01

anna.kristensen@umea.se

Fritids

Resurs åk.3A

Åsa Sandström

090-162679

070-916 2701

asa.sandstrom@umea.se

Fritids

Teckenkommunikatör åk.2

Margareta Sundqvist

090-162679

070-916 27 01

margareta.sundkvist@umea.se

Fritidshem Klubben

Åk.4-6




Klubben

Leif Gustafsson

090-162702

leif.gustafsson@umea.se

Klubben

Gabriella Jatko

090-162702

gabriella.jatko@umea.se

Resurs åk. 6

Klubben

André Jernberg

090-162702

andre.jernberg@umea.se

Fritidshem Vildkatten
Grundsärskolan




Fritids GSS

Resurs GSS 1-6

Ida Asplund

070-9506806

ida.asplund@umea.se

Fritids GSS

Resurs GSS 1-6

Annica Nybom

070-9506806

annica.nybom@umea.se

Fritids GSS

Resurs GSS 1-6

Casper Forsmark

070-9506806

casper.forsmark@umea.se


Fritids GSS

Resurs GSS 1-6

Kim Westermark

070-9506806

kim.westermark@umea.se

7–9 Arbetslag 1

Mobilnr: 070-360 1705




Lärare åk.8A

Helena Backlund

090-162836

helena.backlund@umea.se

Lärare åk.8A

Berith Gotthardsson

090-162836

berith.gotthardsson@umea.se

Lärare åk. 9A

Ola Söderlund

090-162836

ola.soderlund@umea.se

Lärare bild

Anna-Karin Mårtensson

090-162836

anna-karin.martensson@umea.se

Lärare åk. 9A

Idrott mellan och högstadiet

Greger Sylvén

090-162836

greger.sylven@umea.se

Lärare åk. 9D

Ellinor Borg

090-162836

ellinor.borg@umea.se

Lärare åk. 9D

Sofia Linder

090-162836

sofia.linder@umea.se

Lärare åk.9D

Dzejla Ajdinovic

090-162836

dzejla.ajdinovic@umea.se

7-9 A GSS

Erika Liljefält

090-162836

erika.liljefelt@umea.se

7-9 A GSS

Lina Hörling

090-162833

lina.horling@umea.se

7–9 Arbetslag 2

Mobilnr: 070- 360 1708




Lärare 7B

Alexander Eriksson

090-162832

alexander.eriksson.2@umea.se

Lärare 7B

Håkan Bäckström

090-162832

hakan.k.backstrom@umea.se

Lärare 7B

Musik

Robert Eklund

090-162832

robert.eklund@umea.se

Lärare 8B

Maria Sandgren

090-162832

maria.sandgren@umea.se

Lärare 8B

Anna Birve

090-162832

anna.birve@umea.se

Lärare 9B

Mikael Holmberg

090-162832

mikael.holmberg.2@umea.se

Lärare 9B

Isabel Ferrer Rodriguez

090-162832

isabel.ferrerrodriguez@umea.se

Lärare 8D

Liselotte Kjellander

090-162832

liselotte.kjellander@umea.se

Lärare 8D

Per Rönnlund

090-162832

per.ronnlund@umea.se

Lärare 7-9B GSS

Ewa Westin

090-162832

ewa.westin@umea.se

Lärare 7-9B GSS

Chatarina Sigfridsson

090-162832

chatarina.sigfridsson@umea.se

Resurs 7-9B GSS

Anna Hägglund

090-162832

anna.hagglund@umea.se

Lärare HKK GSS

Eva-Lena Wallace

090-162832

eva-lena.wallace@umea.se

7–9 Arbetslag 3

Mobilnr: 070-360 1715




Lärare 7C

Edit Sklodowska

090-162833

edit.sklodowska@umea.se

Lärare 7C

Frida Fahlström

090-162833

frida.fahlstrom@umea.se

Lärare 7C

Ulrika Ångström

090-162833

ulrika.angstrom@umea.se

Lärare 8C

Anna-Karin Mårtensson

090-162833

anna-karin.martensson@umea.se

Lärare 8C

Birgitta Larsson

090-162833

birgitta.larsson@umea.se

Lärare 8C

Sandra Blad

090-162833

sandra.blad@umea.se

Lärare 9C

Siv Norén

090-162833

siv.noren@umea.se

Lärare 9C

Ylva Wallmark Lidman

090-162833

ylva.w.lidman@umea.se

Lärare idrott

Jakob Aspviken

090-162833

jakob.aspviken@umea.se

Lärare musik

Daniel Forsberg

090-162833

daniel.forsberg@umea.se

Lärare 7-9C GSS

Karola Fors

090-162833

karola.fors@umea.se

Resurs 7-9C GSS

Karin W. von Winblad

090-162833

karin.winblad@umea.se

Teckenkommunikatör

Anna Norberg

090-162833

anna.norberg@umea.se


I Umeå kommun finns en samlad hörselverksamhet inom elevhälsan som är placerad på Hagaskolan. Här finns kompetens att stödja barn och elever i förskola, grundskola, grundsärskola, träningsskola samt gymnasieskola och gymnasiesärskola. Mer information om stöd vid hörselnedsättninglänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Skriv ut
Senast uppdaterad: 30 september 2020
Publicerad: 14 juni 2017
Sidan publicerad av: Gunilla Andersson