Kontakta Carlshöjdsskolan F–9, träningsskola

Carlshöjdsskolan F–9, träningsskola
Telefon: 090-16 48 40
E-post:

Besöksadress: Bärnstensvägen 2

Kontakta Umeå kommun

Telefon: 090-16 10 00

Besöksadress: Skolgatan 31A, 901 84 Umeå
Öppettider: Måndag-fredag kl. 8.00-17.00

Kontakt

Rektor

Marielle Morefält
090-16 47 70
070-650 15 68
marielle.morefalt@umea.se

Biträdande rektor för årskurs 1-9

Ulrika From
090-16 47 84
070-611 04 46
ulrika.from@umea.se

Biträdande rektor för förskoleklass och fritidshem

Kerstin Rautio Chronqvist
070-233 61 63
kerstin.b.rautio@umea.se

Administration

Jennie Söderlund
090-16 48 40
070-357 34 47
jennie.soderlund.2@umea.se

Skolskjuts

Kontakta skolskjutshandläggare Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Områdeschef F-6

Magnus Josefsson
090-16 29 10
magnus.josefsson@umea.se

Områdeschef 7-9

Karin Thysell
070-624 41 05
karin.thysell@umea.se

Lärarrum

Lärarrum Förskoleklass, 070-383 44 71
Lärarrum årskurs 1-3 och fritids, 090-16 47 90
Lärarrum årskurs 4-6, 090-16 47 96
Lärarrum årskurs 7-9, 090-16 47 86

Fritidshem

Bärnstenen (förskoleklass) 070-383 44 71
Ädelstenen (årskurs 1) 072-716 47 63
Slipstenen (årskurs 2) 072-746 47 62
Stenkulan (årskurs 3) 072-706 47 78
Klubben (årskurs 4-6) 072-700 18 86
Kullerstenen (grundsärskolan) 072-704 54 75

Specialpedagoger

Camilla Olsson, årskurs F-3
camilla.olsson@umea.se

Carina Sjöstedt Lundberg, årskurs F-3
carina.sjostedt@umea.se

Rebecca Jeskanen, årskurs 4-6
rebecca.jeskanen@umea.se

Annika Höök, årskurs 4-9
annika.hook@umea.se

Kristina Arnberg, årskurs 4-9
kristina.arnberg@umea.se

Kerstin Mårtensson, grundsärskolan
kerstin.martensson@umea.se

IT-tekniker

Kaj Pihlaja
070-577 48 49
kaj.pihlaja@umea.se

IT-pedagog F-6

Rickard Erlingsson
070-255 11 32
rickard.erlingsson@umea.se

IT-pedagog 7-9

Helene Ericsson
070-611 61 65
helene.ericsson@umea.se

Studie- och yrkesvägledare

Kontakta studie- och yrkesvägledare Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Skolsköterska, elevhälsan

Sara Edenor
070-952 02 29
sara.edenor@umea.se

Skolläkare, elevhälsan

Kontaktas via skolsköterska

Skolkurator, elevhälsan

Katarina Klefbom Wedin
070-608 50 45
katarina.klefbom.wedin@umea.se

Skolpsykolog, elevhälsan

Helena Stenmark
helena.stenmark@umea.se

Skolrestaurang

070-950 79 47

Vaktmästeri

070-284 58 00


Skriv ut
Senast uppdaterad: 21 september 2021
Publicerad: 13 juni 2017
Sidan publicerad av: Jennie Söderlund