Kontakta Bräntbergsskolan 7–9

Bräntbergsskolan 7–9
Telefon: 090-16 56 00
E-post:

Besöksadress: Törnskatevägen 18

Kontakta Umeå kommun

Telefon: 090-16 10 00

Besöksadress: Skolgatan 31A, 901 84 Umeå
Öppettider: Måndag-fredag kl. 8.00-17.00

Kontakt

Rektor

Helena Sundqvist
090-16 56 14,
070-950 76 61
helena.sundqvist@umea.se

Administration

Doreén Andersson
090-16 56 00
doreen.andersson@umea.se

Annika Kindblad
090-16 56 72
annika.kindblad@umea.se

Områdeschef åk 7-9

Karin Thysell
070-624 41 05
karin.thysell@umea.se

Skolskjutshandläggare Länk till annan webbplats.

Studie- och yrkesvägledare Länk till annan webbplats.

Champa Hansson
090-16 56 10,
070-686 41 25
champa.hansson@umea.se

Gruppledare AST

Anders Bäckström
090-16 56 30
070‑338 31 76
anders.backstrom@umea.se

Resurs

Gabriella Johansson
gabriella.johansson@umea.se

Specialpedagog

Siv Danvind
070-655 53 30
siv.danvind@umea.se

Stödpedagog

Ann-Marie (Mia) Öst
0738-20 00 17
annmarie.ost@umea.se

Kurator, elevhälsan
Maria Åhdén
090-16 56 13
0730-96 03 41
maria.ahden@umea.se

Skolsköterska, elevhälsan

Christel Lindmark
090-16 56 06,
0730-76 31 71
christel.lindmark@umea.se

Skolbibliotekarie

Christina Degerström
070-699 15 79
christina.degerstrom@umea.se

IT-pedagog

Heléne Ericsson
070-611 61 65
helene.ericsson@umea.se

Vaktmästare

Örjan Olsson
090-16 56 05,
070-553 78 23
orjan.olsson@umea.se

Skolrestaurang

090-16 56 12

Skriv ut
Senast uppdaterad: 5 januari 2022
Publicerad: 14 juni 2017
Sidan publicerad av: Annika Kindblad