Kontakta Böleängsskolan F–6

Böleängsskolan F–6
Telefon: 090-16 52 70
E-post:

Besöksadress: Ormbärsvägen 14

Kontakta Umeå kommun

Telefon: 090-16 10 00

Besöksadress: Skolgatan 31A, 901 84 Umeå
Öppettider: Måndag-fredag kl. 8.00-17.00

Kontakt

Rektor

Oskar Fredriksson
090-16 52 94
070-625 52 84
oskar.fredriksson@umea.se

Biträdande rektor

Gunilla Berggren Löfbom
090-16 52 80
070-950 64 95
gunilla.lofbom@umea.se

Administration

Åsa Bergström
090-16 52 70
asa.bergstrom@umea.se

Skolskjuts

Kontakta skolskjutshandläggare Länk till annan webbplats.

Områdeschef

Erik Nordahl
090-16 52 84
070-256 23 53
erik.nordahl@umea.se

Förskoleklass och Fritids

Förskoleklass A , Diamanten 070-695 52 70  öppningsavdelning
Förskoleklass B, Diamanten 072-450 80 22 
Rubinens fritids (årskurs 1), 073-038 89 14   stängningsavdelning
Safirens fritids  (årskurs 2),  070-580 52 71
Smaragdens fritids (årskurs 3), 070-249 44 38
Kristallens fritids (årskurs 4-6), 070-608 20 78

Specialpedagog/speciallärare

Anna Nordin
anna.nordin@umea.se
Karolina Lidén Ståhl
karolina.liden@umea.se
Katarina Jonasson
katarina.jonasson@umea.se
090-16 52 78

IT-pedagog

Dan Carlsson
073-064 09 81
dan.carlsson@umea.se

Studie- och yrkesvägledare

Kontakta studie- och yrkesvägledare Länk till annan webbplats.

Skolsköterska, elevhälsan

Anna-Karin Elofsson
090-16 52 74
073-073 44 49
annakarin.elofsson@umea.se
Finns på skolan tisdag - fredag kl. 08:00-16:00

Skolläkare, elevhälsan

Kontaktas genom skolsköterskan

Skolkurator, elevhälsan

Robert Larsson
070-216 88 90
robert.larsson@umea.se

Skolpsykolog, elevhälsan

Peter Höglund
070-567 12 23
peter.hoglund.2@umea.se

Skolrestaurang

090-16 52 95
kok.boleang@umea.se

Skriv ut
Senast uppdaterad: 2 februari 2022
Publicerad: 13 juni 2017
Sidan publicerad av: Åsa Bergström