Innehåll
Förskolan Stengången
Glimmervägen 6
907 40 Umeå
Sidan ändrad
2013-03-05 11:19
av Linda Nordgren

Förskolans fyra avdelningar

På Stengången har vi valt att dela in barnen i någorlunda åldershomogena grupper. Vi har två avdelningar för de yngsta barnen (1-3 år) och två för de äldsta barnen (3-5 år). På så sätt kan vi anpassa arbetssätt, material mm efter de individuella barnens behov och intressen. För ytterligare information om respektive avdelning vänligen använd er av länkarna i vänsterspalten.
Hade du nytta av informationen?  
(27 röster)
Öppettider
Förskolan har öppet mellan kl. 6.30 och 17.30. Om du som förälder har andra behov, tala med pedagogerna på förskolan alt. förskolechefen. Förskolan kan ha öppet kl. 6.30-18.30.

Öppning: Kl. 6.30-7.30 är barn och pedagoger tillsammans på avdelningen Solen. Ytterdörrarna på Stjärnan och Månen är då låsta. Från kl. 7:30 finns personal på övriga avdelningar och samtliga ytterdörrar låses upp.

Stängning: Från kl. 16.25 är kvarvarande barn och pedagoger tillsammans på avdelningen Kometen. Dörrarna på Stjärnan och Månen är då låsta. Vänligen använd den stora entrén (dörrarna vid Solen och Kometen) när ni lämnar förskolan.

Umeås kommunala skolor har behöriga lärare, specialpedagoger, skolsköterskor, kuratorer, skolläkare, studievägledare, IT-tekniker, idrottshallar, skolbibliotek — och allt annat som behövs för att ditt barn ska få chansen att utvecklas efter sina förutsättningar.