Lyssna
Kontakt

Sommarläger på Forslunda

Kontakta Forslundagymnasiet

Forslundagymnasiet
Telefon: 090-16 41 60

Besöksadress: Forslunda 1

Kontakta Umeå kommun

Telefon: 090-16 10 00

Besöksadress: Skolgatan 31A, 901 84 Umeå
Öppettider: Måndag-fredag kl. 8.00-17.00

Går du i årskurs 7 eller 8 och gillar djur? Nu har du chansen att vara med på sommarens läger 25-27 juni. Välj mellan lantbruk, häst eller smådjur!

Ridläger
Nyhet för i år! Du får prova på både ridning på Hippologum (en av Sveriges största ridanläggningar) och körning på Forslunda. Vid sidan av ridningen får du testa på att sko hästen och att göra den fin. Vad sägs om ryktrally? I lägret ingår också teori där du bland annat får lära dig om hästens kroppsdelar. Ingen hästvana krävs sedan tidigare.

Smådjursläger
Under smådjurskollot får du vara i smådjurshuset och lära dig de dagliga sysslorna. Du träffar bland annat marsvin, sköldpaddor, ormar, sällskapsfåglar, kaniner och möss. Du lär dig att ta hand om djuren, du får följa med och ta del av den dagliga skötseln, matning och miljöberikning. 
"Ledarna var superduktiga och snälla."

Lantbruksläger
Att jobba inom lantbruk och med djur ger mycket, mer än bara en försörjning för
bönderna. Man mår bra eftersom man är nära djur och natur. Under lantbrukslägret får du vara i ladugården och kanske får du en kalv som bästa kompis. Du får prova att mjölka kor och köra traktor. Fåren och lammen är ulliga och gulliga, och grisarna ger ett arbete med knorr!
"Det bästa var att få vara med kalvarna"

Anmälan och kostnad
Sista anmälningsdag är 1 maj 2018. I anmälan ange vilket läger, namn, e-post, mobil, vilken klass och skola du går på, vårdnadshavares mobilnummer och gärna e-post samt om du har några matallergier. Sommarläger lantbruk och smådjur kostar 950 kronor och hästlägret 1 650 kronor. Först till kvarn gäller!

Bild

Bildtext (Ändras i inställningar och glöm inte alt-text)

Fler nyheter

Skriv ut
Senast uppdaterad: 3 april 2018
Publicerad: 27 mars 2018
Sidan publicerad av: Tora Ahnlund

Forslundagymnasiet
Forslunda 1
905 91 Umeå

Umeå kommun