Lyssna
Kontakt

E-dagen – Vilken lyckad dag!

Kontakta Dragonskolan

Dragonskolan
Telefon: 090-16 24 20

Besöksadress: Dragongatan 1, Umeå

Kontakta Umeå kommun

Telefon: 090-16 10 00

Besöksadress: Skolgatan 31A, 901 84 Umeå
Öppettider: Måndag-fredag kl. 8.00-17.00

Torsdag 1 februari genomfördes E-dagen - en dag fylld med ekonomi, entreprenörskap och engagemang - på Dragonskolan. Locker Room Talks grundare Shanga Aziz inledde E-dagen med en otroligt inspirerande föreläsning i en fullsatt aula. Det är lätt att förstå varför Locker Room Talk blev Årets UF-företag i Sverige 2017 och varför just de erhöll Zlatans pris Number 10 på Fotbollsgalan!

Shanga berättade om allt från hur UF-företaget tog form i ett grupprum på gymnasieskolan i Finnspång och vem som inspirerat dem till företagsnamnet till hur de gick till väga för att göra filmen som används i utbildningssyfte och vem de vill tacka.

Sedan var det full aktivitet på Dragonskolan. Elever deltog i informationspass och workshops där representanter från universitet och näringsliv höll i trådarna, UF-företag genomförde pitcher på scenen i Mitten samtidigt som ett 30-tal av skolans UF-företag sålde alla möjliga produkter i Mitten.

Lina Thunberg, försäljningschef på Löwengrip Care & Color, avrundade E-dagen med en föreläsning i aulan där hon berättade om vikten av att plocka med sig kunskap ur alla sammanhang och hur man kan ta sig framåt på andra sätt än just studier.

Dragonskolan är tredje största skolan i Sverige gällande UF-företag. Totalt 231 elever driver UF-företag på skolan. E-dagen är ett samarbete mellan Dragonskolans Ekonomiprogram och Ung Företagsamhet i Västerbotten. 

För mer information kontakta:
Sten Persson
rektor Dragonskolan
076-147 80 87
sten.persson@umea.se

Frida Stighäll
regionchef Ung Företagsamhet
070-761 74 11
frida.stighall@ungforetagsamhet.se

Läs mer om Ekonomiprogrammet på Dragonskolanöppnas i nytt fönster
Läs mer om Ung Företagsamhetlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster
Läs mer om Locker Room talklänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster
Läs mer om Löwengrip & Colorlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

PS. Fler bilder kommer att publiceras på Dragonskolan 2.0s facebooksidalänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster så småningom. DS.

Bild

Shanga Aziz, grundare och föreläsare Locker Room Talk och Frida Stighäll, regionchef Ung Företagsamhet Västerbotten

Fler nyheter

Skriv ut
Senast uppdaterad: 7 februari 2018
Publicerad: 7 februari 2018
Sidan publicerad av: Marie Nygren

Dragonskolan
Dragongatan 1
903 22 Umeå
Tel: 090-16 24 20
Mejl: dragonskolan@umea.se

Umeå kommun